QYX1H104JTP
Film Capacitors
product image
QYX1H104JTP Picture
SeekIC No. : 00956020 Detail
QYX1H104JTP: Film Capacitors
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QYX1H104JTP
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.1 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : YX
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 5 mm Dimensions : 5.5 mm W x 9 mm L x 10.5 mm H
Description
Termination Style : Radial
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Tolerance : 5 %
Dielectric : Polyester
Lead Spacing : 5 mm
Capacitance : 0.1 uF
Product Type : General Purpose
Voltage Rating : 50 Volts
Series : YX
Dimensions : 5.5 mm W x 9 mm L x 10.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationQYX1H104JTP
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialPolyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)