QYX1H392JTP
CAP FILM 3900PF 50VDC RADIAL
product image
QYX1H392JTP Picture
SeekIC No. : 002969466 Detail
QYX1H392JTP: CAP FILM 3900PF 50VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QYX1H392JTP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: YX Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 3900pF Voltage Rating - AC: -
Voltage Rating - DC: 50V Dielectric Material: Polyester
Tolerance: ±5% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): 0.335" (8.50mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
Voltage Rating - AC: -
Voltage Rating - DC: 50V
Dielectric Material: Polyester
Tolerance: ±5%
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Features: General Purpose
Applications: -
Capacitance: 3900pF
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.335" (8.50mm)
Series: YX
Manufacturer: Nichicon
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension: 0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationQYX1H392JTP
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance3900pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialPolyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C