QYX2A222JTP
CAP FILM 2200PF 100VDC RADIAL
product image
QYX2A222JTP Picture
SeekIC No. : 002966423 Detail
QYX2A222JTP: CAP FILM 2200PF 100VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QYX2A222JTP
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: YX Manufacturer: Nichicon
Capacitance: 2200pF Voltage Rating - AC: -
Voltage Rating - DC: 100V Dielectric Material: Polyester
Tolerance: ±5% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.217" L x 0.110" W (5.50mm x 2.80mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): 0.472" (12.00mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
Voltage Rating - AC: -
Dielectric Material: Polyester
Tolerance: ±5%
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Features: General Purpose
Applications: -
Voltage Rating - DC: 100V
Capacitance: 2200pF
Height - Seated (Max): 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Packaging: Bulk
Series: YX
Manufacturer: Nichicon
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension: 0.217" L x 0.110" W (5.50mm x 2.80mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationQYX2A222JTP
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance2200pF
Voltage - Rated 100V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialPolyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Lead Spacing0.138" (3.50mm)