QZX363C15-7-F
Zener Diodes 200MW 15V
product image
QZX363C15-7-F Picture
SeekIC No. : 00276509 Detail
QZX363C15-7-F: Zener Diodes 200MW 15V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QZX363C15-7-F
Mfg:
Diodes Inc.
Quick Details
Zener Voltage : 15 V Voltage Tolerance : 6 %
Voltage Temperature Coefficient : 11.1 mV/deg C Zener Current : 5 mA
Power Dissipation : 200 mW Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-363
Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Zener Voltage : 15 V
Maximum Zener Impedance : 30 Ohms
Maximum Reverse Leakage Current : 0.1 uA
Voltage Tolerance : 6 %
Power Dissipation : 200 mW
Zener Current : 5 mA
Package / Case : SOT-363
Voltage Temperature Coefficient : 11.1 mV/deg C
Parameters:
Technical/Catalog InformationQZX363C15-7-F
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Zener - Dual
Voltage - Rated 15V
Power (Watts)200mW
Package / CaseSOT-363
PackagingTape & Reel (TR)
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names QZX363C15 7 F