QZX363C5V6
Features: · Nominal Zener Voltages: 5.6V, 6.8V, 12V,15V, 20V· Ultra-Small Surface Mount Package· Ideal For Transient Suppression· Lead Free/RoHS Compliant (Note 4)Specifications Part Number QZX363C5V6 Power Rating (mW) 200 NomVZ 5.6 @ IZT (mA) 5 Tol V (typ) (%) 7.14 I...
product image
QZX363C5V6 Picture
SeekIC No. : 004468752 Detail
QZX363C5V6: Features: · Nominal Zener Voltages: 5.6V, 6.8V, 12V,15V, 20V· Ultra-Small Surface Mount Package· Ideal For Transient Suppression· Lead Free/RoHS Compliant (Note 4)Specifications Part Number Q...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QZX363C5V6
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Nominal Zener Voltages: 5.6V, 6.8V, 12V,15V, 20V
· Ultra-Small Surface Mount Package
· Ideal For Transient Suppression
· Lead Free/RoHS Compliant (Note 4)
Specifications
Part Number QZX363C5V6
Power Rating (mW) 200
NomVZ 5.6
@ IZT (mA) 5
Tol V (typ) (%) 7.14
IR (µA) 1
Forward Voltage (Note 1) @ IF = 10mA VF ................0.9 V
Power Dissipation Pd ..................................................200 mW
Thermal Resistance, Junction to Ambient Air (Note 3) RJA ....625 °C/W
Operating and Storage Temperature Range (Note 3) Tj, TSTG ....-65 to +150°C