Enclosures, Boxes, & Cases ALUM ENCL
R103-162-000: Enclosures, Boxes, & Cases ALUM ENCL
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Other Small Enclosures | Material : | Aluminum, Die Cast |
| Technical/Catalog Information | R103-162-000 |
| Vendor | Hammond Manufacturing |
| Category | Boxes, Enclosures, Racks |
| Color | Gray |
| Design | Cover Included |
| Features | Watertight |
| Material | Metal, Aluminum |
| Ratings | IP66 |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Size / Dimension | 9.449" L x 6.299" W x 5.236" H (240mm x 160mm x 133mm) |
| Thickness | 0.217" (5.5mm) |
| Weight | 4.9 lbs (2.22kg) |
| Container Type | Enclosure |
| Material Flammability Rating | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R103 162 000 R103162000 |