Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON QC 15A
R1966ABLKBLKGF: Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON QC 15A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | SPST | Switch Function : | OFF - NONE - ON |
| Current Rating : | 15 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Faston | Actuator : | Rocker |
| Mounting Style : | Panel | Contact Plating : | Silver |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | R1966ABLKBLKGF |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 15A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - .187" (4.7mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 19.40mm x 13.00mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R1966ABLKBLKGF R1966ABLKBLKGF EG1511 ND EG1511ND EG1511 |