Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON GREEN LED
R1966AWHTWHTEFGRN: Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON GREEN LED
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | SPST | Switch Function : | ON - NONE - ON | ||
| Current Rating : | 15 A | Voltage Rating AC : | 250 V | ||
| Termination Style : | Lug | Actuator : | Rocker | ||
| Mounting Style : | Panel | Contact Plating : | Silver | ||
| Illumination : | Illuminated | Illumination Color : | Green |
| Technical/Catalog Information | R1966AWHTWHTEFGRN |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 15A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | LED, Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 2.2 VDC |
| Termination Style | Quick Connect - .187" (4.7mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 19.40mm x 13.00mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R1966AWHTWHTEFGRN R1966AWHTWHTEFGRN |