Rocker Switches & Paddle Switches DPST OFF-ON QC 9A
R1973BBLKBLKFF0: Rocker Switches & Paddle Switches DPST OFF-ON QC 9A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | DPST | Switch Function : | ON - OFF | ||
| Current Rating : | 9 A | Voltage Rating AC : | 250 V | ||
| Termination Style : | Faston | Actuator : | Rocker | ||
| Color : | Black | Mounting Style : | Panel | ||
| Contact Plating : | Silver | Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | R1973BBLKBLKFF0 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 9A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage | - |
| Termination Style | Quick Connect - .187" (4.7mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 19.20mm x 12.80mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R1973BBLKBLKFF0 R1973BBLKBLKFF0 |