LED RED/GREEN 4P 7.6MM 80DEG
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | R20RG2-5-0080 |
| Vendor | Bivar Inc |
| Category | Optoelectronics |
| Color | Green, Red |
| Lens Style/Size | Round, 5mm |
| Millicandela Rating | 2000mcd Green, 1500mcd Red |
| Voltage - Forward (Vf) Typ | 3.8V Green, 2.6V Red |
| Wavelength - Dominant | 525nm, 635nm |
| Wavelength - Peak | 525nm, 635nm |
| Current - Test | 50mA |
| Viewing Angle | 80° |
| Lens Type | Clear |
| Luminous Flux | 2.94 lm Green, 2.21 lm Red |
| Package / Case | 4-DIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R20RG2 5 0080 R20RG250080 492 1175 ND 4921175ND 492-1175 |