LED RED/BLUE/GRN 4P 7.6MM 160DEG
R20RGB-F-0160: LED RED/BLUE/GRN 4P 7.6MM 160DEG
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | R20RGB-F-0160 |
| Vendor | Bivar Inc |
| Category | Optoelectronics |
| Color | Red, Green, Blue (RGB) |
| Lens Style/Size | Square with Flat Top |
| Millicandela Rating | 600mcd Red, 800mcd Green, 150mcd Blue |
| Voltage - Forward (Vf) Typ | 2.6V Red, 3.8V Green, 3.8V Blue |
| Wavelength - Dominant | 635nm, 525nm, 470nm |
| Wavelength - Peak | 635nm, 525nm, 470nm |
| Current - Test | 50mA |
| Viewing Angle | 160° |
| Lens Type | Clear |
| Luminous Flux | 3.12 lm Red, 4.15 lm Green, 779 mlm Blue |
| Package / Case | 4-DIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R20RGB F 0160 R20RGBF0160 492 1179 ND 4921179ND 492-1179 |