LED YELLOW 4P 7.6MM 80DEG
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | R20YLW-5-0080 |
| Vendor | Bivar Inc |
| Category | Optoelectronics |
| Color | Yellow |
| Lens Style/Size | Round, 5mm |
| Millicandela Rating | 1500mcd |
| Voltage - Forward (Vf) Typ | 2.4V |
| Wavelength - Dominant | 591nm |
| Wavelength - Peak | 591nm |
| Current - Test | 50mA |
| Viewing Angle | 80° |
| Lens Type | Clear |
| Luminous Flux | 2.21 lm |
| Package / Case | 4-DIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R20YLW 5 0080 R20YLW50080 492 1185 ND 4921185ND 492-1185 |