Wire - Single Conductor 28AWG KYNAR INSUL 100' SPOOL WHITE
R28W-0100: Wire - Single Conductor 28AWG KYNAR INSUL 100' SPOOL WHITE
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Wire Size (AWG) : | 28 | Length : | 100 ft | ||
| Stranding : | Solid | Maximum Temperature : | + 105 C | ||
| Jacket Color : | White | Series : | R28 |
| Technical/Catalog Information | R28W-0100 |
| Vendor | OK Industries/Div of Jonard Ind Corp |
| Category | Cables, Wires |
| Color | White |
| Conductor Diameter | 0.013" (0.32mm) |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.023" (0.58mm) |
| Jacket (Insulation) Material | Kynar |
| Length | 100' (30.5m) |
| Quantity | 1 |
| Wire Gauge | 28 AWG |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R28W 0100 R28W0100 K393 ND K393ND K393 |