Fans & Blowers Size=175 mm CFM=320 VAC=230
R2E175-AC77-18: Fans & Blowers Size=175 mm CFM=320 VAC=230
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $96.74 - 120.87 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
US $68.32 - 85.37 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
US $122.89 - 153.55 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
| Product : | Impellers | Series : | R2E175 |
| Technical/Catalog Information | R2E175-AC77-18 |
| Vendor | EBM-Papst Industries Inc |
| Category | Fans, Thermal Management |
| Air Flow | 320.0 CFM (9.06m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Motorized Impellers |
| Noise | 70 dB(A) |
| Power (Watts) | 70W |
| Size / Dimension | Round - 175mm Dia x 47mm W |
| Static Pressure | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Voltage Rating | 230VAC |
| RPM | - |
| Weight | 3.0 lbs (1.36kg) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R2E175 AC77 18 R2E175AC7718 |