Fans & Blowers Size=175 mm CFM=253 VAC=230
R2S175-AB56-30: Fans & Blowers Size=175 mm CFM=253 VAC=230
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Impellers | Series : | R2E175 |
| Technical/Catalog Information | R2S175-AB56-30 |
| Vendor | EBM-Papst Industries Inc |
| Category | Fans |
| Air Flow | 253.0 CFM (7.16m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Motorized Impellers |
| Noise | 54 dB(A) |
| Power (Watts) | 60W |
| Size / Dimension | Round - 175mm Dia x 62mm W |
| Static Pressure | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Voltage Rating | 230VAC |
| RPM | - |
| Weight | 2.0 lbs (907.18g) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R2S175 AB56 30 R2S175AB5630 |