Film Capacitors 1.0uF 275volts 10%
R46KR410000M1K: Film Capacitors 1.0uF 275volts 10%
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product Type : | AC Pulse, Suppression | Dielectric : | Polypropylene (PP) | ||
| Capacitance : | 1 uF | Tolerance : | 10 % | ||
| Voltage Rating : | 275 VoltsAC | Series : | MKP R46 | ||
| Operating Temperature Range : | - 40 C to + 110 C | Termination Style : | Radial | ||
| Lead Spacing : | 27.5 mm | Dimensions : | 20 mm W x 32 mm L x 11 mm H |
| Technical/Catalog Information | R46KR410000M1K |
| Vendor | Kemet |
| Category | Capacitors |
| Capacitance | 1.0F |
| Voltage - Rated | 275V |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material | Metallized Polypropylene Film |
| Package / Case | Radial |
| Packaging | Bulk |
| Maximum Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Interference Suppressor |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R46KR410000M1K R46KR410000M1K 399 5467 ND 3995467ND 399-5467 |