Rocker Switches & Paddle Switches ROCKER
R4BBLKREDREDEF1: Rocker Switches & Paddle Switches ROCKER
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Actuator : | Rocker |
| Technical/Catalog Information | R4BBLKREDREDEF1 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 20A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | Neon, Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 125 VAC |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 30.10mm x 11.10mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R4BBLKREDREDEF1 R4BBLKREDREDEF1 |