Fans & Blowers Size=225 mm CFM=310 VAC=230
R4E225-AI01-10: Fans & Blowers Size=225 mm CFM=310 VAC=230
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $39.71 - 49.61 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
| Product : | Impellers | Series : | R4E225 |
| Technical/Catalog Information | R4E225-AI01-10 |
| Vendor | EBM-Papst Industries Inc |
| Category | Fans |
| Air Flow | 310.0 CFM (8.77m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Motorized Impellers |
| Noise | 62 dB(A) |
| Power (Watts) | 45W |
| Size / Dimension | Round - 225mm Dia x 69mm W |
| Static Pressure | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Voltage Rating | 230VAC |
| RPM | - |
| Weight | 3.5 lbs (1.59kg) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R4E225 AI01 10 R4E225AI0110 |