Fans & Blowers Size=355 mm CFM=161 VAC=115
R4E355-AF13-09: Fans & Blowers Size=355 mm CFM=161 VAC=115
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $207.9 - 250.34 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
| Product : | Impellers | Series : | R4E355 |
| Technical/Catalog Information | R4E355-AF13-09 |
| Vendor | EBM-Papst Industries Inc |
| Category | Fans |
| Air Flow | 1612.0 CFM (45.65m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Motorized Impellers |
| Noise | 70 dB(A) |
| Power (Watts) | 270W |
| Size / Dimension | Round - 360mm Dia x 149mm W |
| Static Pressure | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Voltage Rating | 115VAC |
| RPM | 1630 RPM |
| Weight | 9.7 lbs (4.40kg) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R4E355 AF13 09 R4E355AF1309 |