Fans & Blowers Size=190 mm CFM=230 VAC=115
R4S190-AA16-18: Fans & Blowers Size=190 mm CFM=230 VAC=115
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $72.9 - 91.09 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
US $72.94 - 91.13 / Piece
Fans & Blowers AC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMPELLER
| Product : | Impellers | Series : | R4S190 |
| Technical/Catalog Information | R4S190-AA16-18 |
| Vendor | EBM-Papst Industries Inc |
| Category | Fans |
| Air Flow | 230.0 CFM (6.51m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Motorized Impellers |
| Noise | 50 dB(A) |
| Power (Watts) | 47W |
| Size / Dimension | Round - 190mm Dia x 63mm W |
| Static Pressure | - |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Voltage Rating | 115VAC |
| RPM | - |
| Weight | 3.0 lbs (1.36kg) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R4S190 AA16 18 R4S190AA1618 |