Rocker Switches & Paddle Switches DPST OFF-ON PNL 15A
R5BBLKGRNFF3: Rocker Switches & Paddle Switches DPST OFF-ON PNL 15A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | DPST | Switch Function : | ON - OFF Illum. | ||
| Current Rating : | 20 A | Voltage Rating AC : | 250 V | ||
| Termination Style : | Quick Connect | Actuator : | Rocker | ||
| Mounting Style : | Panel | Contact Plating : | Silver | ||
| Illumination : | Illuminated | Illumination Color : | Green |
| Technical/Catalog Information | R5BBLKGRNFF3 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 20A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | Incandescent, Green |
| Illumination Voltage (Nominal) | 12 VDC |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 30.00mm x 22.20mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5BBLKGRNFF3 R5BBLKGRNFF3 EG1538 ND EG1538ND EG1538 |