Rocker Switches & Paddle Switches DPST ON-OFF ILLUM 20A
R5BBLKYELGF2: Rocker Switches & Paddle Switches DPST ON-OFF ILLUM 20A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | DPST | Switch Function : | ON - OFF Illum. |
| Current Rating : | 20 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Faston | Actuator : | Rocker |
| Color : | Yellow | Mounting Style : | Panel |
| Contact Plating : | Silver | Illumination : | Illuminated |
| Illumination Color : | Yellow |
| Technical/Catalog Information | R5BBLKYELGF2 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 20A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | Neon, Yellow |
| Illumination Voltage (Nominal) | 250 VAC |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 30.00mm x 22.20mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5BBLKYELGF2 R5BBLKYELGF2 |