Rocker Switches & Paddle Switches DPDT ON-OFF-ON 15A
R5DBLKBLKEF0: Rocker Switches & Paddle Switches DPDT ON-OFF-ON 15A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | DPDT | Switch Function : | ON - OFF - ON |
| Current Rating : | 15 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Quick Connect | Actuator : | Rocker |
| Mounting Style : | Panel | Contact Plating : | Silver |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | R5DBLKBLKEF0 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-Off-On |
| Contact Rating @ Voltage | 15A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 30.00mm x 22.20mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5DBLKBLKEF0 R5DBLKBLKEF0 EG1539 ND EG1539ND EG1539 |