IC R8C/29 MCU FLASH 20-LSSOP
R5F21294KSP#W4: IC R8C/29 MCU FLASH 20-LSSOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | R8C/2x/29 | Manufacturer: | Renesas Electronics America | ||
| Core Processor: | R8C | Core Size: | 16-Bit | ||
| Speed: | 16MHz | Connectivity: | I²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART | ||
| Peripherals: | LED, POR, Voltage Detect, WDT | Number of I /O: | 13 | ||
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) | Program Memory Type: | FLASH | ||
| EEPROM Size: | - | Package / Case : | ULLGA-8 | ||
| RAM Size: | 1K x 8 | Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.2 V ~ 5.5 V | ||
| Data Converters: | A/D 4x10b | Oscillator Type: | Internal | ||
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C | Package / Case: | 20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Technical/Catalog Information | R5F21294KSP#W4 |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Number of I /O | 13 |
| Package / Case | 20-LSSOP |
| Speed | 16MHz |
| Controller Series | M16C/R8C/Tiny/29 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | R8C |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Connectivity | I²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART |
| Peripherals | LED, POR, Voltage Detect, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5F21294KSP#W4 R5F21294KSP#W4 |