IC R8C/2J MCU FLASH 20SSOP
R5F212J0SNSP#U0: IC R8C/2J MCU FLASH 20SSOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | R5F212J0SNSP#U0 |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 2KB (2K x 8) |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Number of I /O | 12 |
| Package / Case | 20-SSOP |
| Speed | 8MHz |
| Controller Series | M16C/R8C/Tiny/2J |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | R8C |
| Data Converters | - |
| Core Size | 16-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Connectivity | LIN, SIO, UART/USART |
| Peripherals | POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.2 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5F212J0SNSP#U0 R5F212J0SNSP#U0 |