CONN RING TERM 10-12AWG 10 STUD
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | JST Sales America Inc | ||
| Terminal Type: | Circular | Stud/Tab Size: | 10 Stud | ||
| Thickness: | 0.039" (0.99mm) | Width - Outer Edges: | 0.374" (9.50mm) | ||
| Gate Trigger Current (Igt) : | 25 mA, 50 mA | Length - Overall: | 0.780" (19.81mm) | ||
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) | Termination: | Crimp | ||
| Wire Gauge: | 10-12 AWG | Insulation: | Non-Insulated | ||
| Features: | Brazed Seam | Color: | - |
| Technical/Catalog Information | R5.5-5 |
| Vendor | JST Sales America Inc |
| Category | Connectors |
| Color | - |
| Features | Brazed Seam |
| Gauge/AWG | 10-12 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Length - Overall | 0.780" (19.81mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging | Bulk |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Terminal Type | Circlular |
| Termination Style | Crimp |
| Thickness | 0.039" (0.99mm) |
| Width - Outer Edges | 0.374" (9.50mm) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R5 5 5 R555 |