RECTIFIER FAST REC 1600V 400A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Powerex Inc | ||
| Diode Type: | Standard | Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1600V (1.6kV) | ||
| Current - Average Rectified (Io): | 400A | Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | ||
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 800A | Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | ||
| Reverse Recovery Time (trr): | 1µs | Drain Current (Idss at Vgs=0) : | 10 mA to 18 mA | ||
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50mA @ 1600V | Capacitance @ Vr, F: | - | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | DO-200AB, B-PUK | Supplier Device Package: | DO-200AB, B-PUK |
| Technical/Catalog Information | R6221640ESOO |
| Vendor | Powerex Inc |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) |
| Current - Average Rectified (Io) | 400A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2V @ 800A |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1s |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 1600V |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | * |
| Packaging | Bulk |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R6221640ESOO R6221640ESOO 835 1052 ND 8351052ND 835-1052 |