Film Capacitors 420Volts 22.0uF 10%
R71MW5220AA00K: Film Capacitors 420Volts 22.0uF 10%
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product Type : | AC Pulse, Suppression | Dielectric : | Polypropylene (PP) | ||
| Capacitance : | 22 uF | Tolerance : | 10 % | ||
| Voltage Rating : | 420 Volts | Series : | R71 | ||
| Operating Temperature Range : | - 40 C to + 110 C | Termination Style : | Radial | ||
| Lead Spacing : | 37.5 mm | Dimensions : | 30 mm W x 41.5 mm L x 45 mm H |
| Technical/Catalog Information | R71MW5220AA00K |
| Vendor | Kemet |
| Category | Capacitors |
| Capacitance | 22F |
| Voltage - Rated | 400V |
| Tolerance | ±10% |
| Dielectric Material | - |
| Package / Case | Radial |
| Packaging | Bulk |
| Maximum Temperature | - |
| Lead Spacing | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | General Purpose |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R71MW5220AA00K R71MW5220AA00K |