R7200209XXOO
RECTIFIER 200V 900A
product image
R7200209XXOO Picture
SeekIC No. : 004129968 Detail
R7200209XXOO: RECTIFIER 200V 900A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
R7200209XXOO
  • Qty
  • 0~6
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.6V @ 1500A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 200V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 900A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V Reverse Recovery Time (trr): 10µs
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: DO-200AB, B-PUK Supplier Device Package: DO-200AB, B-PUK
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Diode Configuration: Single
Reverse Recovery Time (trr): 10µs
Package / Case: DO-200AB, B-PUK
Supplier Device Package: DO-200AB, B-PUK
Current - Reverse Leakage @ Vr: 50mA @ 200V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.6V @ 1500A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 900A
Parameters:
Technical/Catalog InformationR7200209XXOO
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Current - Average Rectified (Io)900A
Reverse Recovery Time (trr)10s