Film Capacitors 1000volts 1800pF 5%
R76QF1180DQ00J: Film Capacitors 1000volts 1800pF 5%
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $1.48 - 1.84 / Piece
Film Capacitors 1000vdc 0.1uF 5% Dbl Metalzd PP27.5mm
US $1.47 - 1.84 / Piece
Film Capacitors 1000vdc 0.22uF 5% Dbl Metalzd PP27.5mm
| Product Type : | AC Pulse, Suppression | Dielectric : | Polypropylene (PP) | ||
| Capacitance : | 1800 pF | Tolerance : | 5 % | ||
| Voltage Rating : | 1 KVolts | Series : | R76 | ||
| Operating Temperature Range : | - 55 C to + 105 C | Termination Style : | Radial | ||
| Lead Spacing : | 10 mm | Dimensions : | 4 mm W x 13 mm L x 9 mm H |
| Technical/Catalog Information | R76QF1180DQ00J |
| Vendor | Kemet |
| Category | Capacitors |
| Capacitance | 1800pF |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Tolerance | ±5% |
| Dielectric Material | Metallized Polypropylene Film |
| Package / Case | Radial |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Maximum Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | General Purpose |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R76QF1180DQ00J R76QF1180DQ00J |