Film Capacitors 100volts 1000pF 5%
R82EC1100DQ50J: Film Capacitors 100volts 1000pF 5%
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product Type : | General Purpose | Dielectric : | Polyester | ||
| Capacitance : | 1000 pF | Tolerance : | 5 % | ||
| Voltage Rating : | 100 Volts | Series : | R82 | ||
| Operating Temperature Range : | - 55 C to + 105 C | Termination Style : | Radial | ||
| Lead Spacing : | 5 mm | Dimensions : | 2.5 mm W x 7.2 mm L x 6.5 mm H |
| Technical/Catalog Information | R82EC1100DQ50J |
| Vendor | Kemet |
| Category | Capacitors |
| Capacitance | 1000pF |
| Voltage - Rated | 100V |
| Tolerance | ±5% |
| Dielectric Material | Metallized Polyester Film |
| Package / Case | Radial |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Maximum Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | General Purpose |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R82EC1100DQ50J R82EC1100DQ50J 399 5448 3 ND 39954483ND 399-5448-3 |