Fans & Blowers Tube Axial Fan
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Fans | Current Type : | AC | ||
| Supply Voltage : | 200 V | Airflow : | 201.2 CFM | ||
| Bearing Type : | Ball | Noise : | 58 dB | ||
| Speed : | 3100 RPM | Housing Material : | Aluminum Die Cast | ||
| Termination Style : | Wire Leads | Series : | R87T |
| Technical/Catalog Information | R87T-A4A05H |
| Vendor | Omron Electronics Inc-ECB Div |
| Category | Fans, Thermal Management |
| Air Flow | 201.2 CFM (5.70m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Noise | 58 dB(A) |
| Power (Watts) | 48W |
| Size / Dimension | Round - 150mm Dia x 38mm W |
| Static Pressure | 0.430 in H2O (107.0 Pa) |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Voltage Rating | 200VAC |
| RPM | 3100 RPM |
| Weight | 1.9 lbs (861.82g) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R87T A4A05H R87TA4A05H |