Fans & Blowers TUBE AXIAL FAN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series : | R87T |
| Technical/Catalog Information | R87T-A4A15MP |
| Vendor | Omron Electronics Inc-ECB Div |
| Category | Fans, Thermal Management |
| Air Flow | 70.6 CFM (2.00m³/min) |
| Bearing Type | Ball |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Noise | 40 dB(A) |
| Power (Watts) | 14W |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H x 38mm W |
| Static Pressure | 0.150 in H2O (37.3 Pa) |
| Termination | 2 Terminals |
| Voltage Rating | 200VAC |
| RPM | 2750 RPM |
| Weight | 1.3 lbs (589.67g) |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R87T A4A15MP R87TA4A15MP |