SPACER NYLON NAT .125"DIA 1/8"
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | R900 | Manufacturer: | Richco Plastic Co | ||
| Type: | Round, Unthreaded, Female/Female | Size: | 0.125" (3.18mm) Outer Dia | ||
| Thread/Screw/Hole Size: | 0.032" (0.81mm) Inner Dia | Length - Overall: | 0.125" (3.18mm) 1/8" | ||
| Operating Supply Voltage : | 20 V | Material: | Nylon | ||
| Color: | White | Plating: | - |
| Technical/Catalog Information | R902-2 |
| Vendor | Richco Plastic Co |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories |
| Between Board Height | 0.125" (3.2mm) 1/8" |
| Color | White |
| Length - Overall | 0.125" (3.2mm) 1/8" |
| Material | Nylon |
| Plating | - |
| Size | 0.125" (3.2mm) Outer Dia |
| Thread/Screw/Hole Size | 0.032" (0.8mm) Inner Dia |
| Type | Round, Unthreaded, Female/Female |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R902 2 R9022 |