SPACER NYLON NAT .187"DIA 11/16"
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | R913-11 |
| Vendor | Richco Plastic Co |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories |
| Between Board Height | 0.689" (17.5mm) 11/16" |
| Color | White |
| Length - Overall | 0.687" (17.4mm) 11/16" |
| Material | Nylon |
| Plating | - |
| Size | 0.187" (4.7mm) 3/16" Outer Dia |
| Thread/Screw/Hole Size | 0.091" (2.3mm) Inner Dia |
| Type | Round, Unthreaded, Female/Female |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R913 11 R91311 |