SPACER NYLON NAT .085"DIA 9/16"
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | R938-9 |
| Vendor | Richco Plastic Co |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories |
| Between Board Height | 0.562" (14.3mm) 9/16" |
| Color | White |
| Length - Overall | 0.562" (14.3mm) 9/16" |
| Material | Nylon |
| Plating | - |
| Size | 0.085" (2.2mm) Outer Dia |
| Thread/Screw/Hole Size | 0.032" (0.8mm) Inner Dia |
| Type | Round, Unthreaded, Female/Female |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R938 9 R9389 |