Rocker Switches & Paddle Switches SPST BLK MATTE 10A
RA1066AFX: Rocker Switches & Paddle Switches SPST BLK MATTE 10A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.03 - .05 / Piece
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16V 10uF 20%
US $.03 - .05 / Piece
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 25V 10uF 20%
| Contact Form : | SPST | Switch Function : | ON - OFF |
| Current Rating : | 10 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Blade | Actuator : | Rocker |
| Color : | Black | Mounting Style : | Panel |
| Terminal Seal : | Unsealed | Contact Plating : | Silver |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | RA1066AFX |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 10A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage | - |
| Termination Style | Quick Connect - .187" (4.7mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 19.20mm x 13.00mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RA1066AFX RA1066AFX EG1504 ND EG1504ND EG1504 |