RA13H1317M
Features: • Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)• Pout>13W, >40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW• Broadband Frequency Range: 135-175 MHz• Low-Power Control Current IGG=1mA (typ) at VGG=5V• Module Size: 66 x 21 x 9.88 mm• Linear oper...
product image
RA13H1317M Picture
SeekIC No. : 004469631 Detail
RA13H1317M: Features: • Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)• Pout>13W, >40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW• Broadband Frequency Range: 135-175 MHz• Low-Po...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RA13H1317M
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)
• Pout>13W,   Connection Diagram>40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW
• Broadband Frequency Range: 135-175 MHz
• Low-Power Control Current IGG=1mA (typ) at VGG=5V
• Module Size: 66 x 21 x 9.88 mm
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS RATING UNIT
VDD Drain Voltage VGG<5V 17 V
VGG Gate Voltage VDD<12.5V, Pin=0mW 6 V
Pin Input Power f=135-175MHz,
ZG=ZL=50
100 mW
Pout Output Power 20 W
Tcase(OP) Operation Case Temperature Range -30 to +110
Tstg Storage Temperature Range -40 to +110
The above parameters are independently guaranteed.
Description
The battery can be connected directly to the drain of the enhancement-mode MOSFET transistors RA13H1317M. Without the gate voltage (VGG=0V), only a small leakage current flows into the drain and the RF input signal attenuates up to 60 dB. The output power and drain current increase as the gate voltage increases. With a gate voltage around 4V (minimum), output power and drain current increases substantially. The nominal output power becomes available at 4.5V (typical) and 5V (maximum). At VGG=5V, the typical gate current is 1 mA.