RA13H3340M
Features: • Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD≅0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)• Pout>13W, T>40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW• Broadband Frequency Range: 330-400MHz• Low-Power Control Current IGG=1mA (typ) at VGG=5V• Module Size: 66 x 21 x 9.88 mm• Line...
product image
RA13H3340M Picture
SeekIC No. : 004469632 Detail
RA13H3340M: Features: • Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD≅0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)• Pout>13W, T>40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW• Broadband Frequency Range: 330-400MHz•...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RA13H3340M
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Enhancement-Mode MOSFET Transistors (IDD≅0 @ VDD=12.5V, VGG=0V)
• Pout>13W, T>40% @ VDD=12.5V, VGG=5V, Pin=50mW
• Broadband Frequency Range: 330-400MHz
• Low-Power Control Current IGG=1mA (typ) at VGG=5V
• Module Size: 66 x 21 x 9.88 mm
Specifications
SYMBOL
PARAMETER
CONDITIONS
RATING
UNIT
VDD
Drain Voltage VGG<5V
17
V
VGG
Gate Voltage VDD<12.5V, Pin=0W
6
V
Pin
Input Power f=806-870MHz,
ZG=ZL=50
100
mW
Pout
Output Power
20
W
Tcase(OP)
Operation Case Temperature Range
-30 to +90
°C
Tstg
Storage Temperature Range
-40 to +110
°C
The above parameters are independently guaranteed.
Description
The battery can be connected directly to the drain of the enhancement-mode MOSFET transistors RA13H3340M. Without the gate voltage (VGG=0V), only a small leakage current flows into the drain and the RF input signal attenuates up to 60 dB. The output power and drain current increase as the gate voltage increases. With a gate voltage around 4V (minimum), output power and drain current increases substantially. The nominal output power becomes available at 4.5V (typical) and 5V (maximum). At VGG=5V, the typical gate current is 1 mA.