RA201836XX
RECTIFIER 1800V 3600A
product image
RA201836XX Picture
SeekIC No. : 004129752 Detail
RA201836XX: RECTIFIER 1800V 3600A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RA201836XX
  • Qty
  • 0~2
Quick Details
Series: - Manufacturer: Powerex Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.15V @ 3000A Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr: 200mA @ 1800V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 3600A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1800V (1.8kV) Reverse Recovery Time (trr): 22µs
Diode Type: Standard Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration: Single Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: DO-200AD Supplier Device Package: 1-1G1A
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Mounting Type: Chassis Mount
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging: Bulk
Manufacturer: Powerex Inc
Diode Configuration: Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1800V (1.8kV)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.15V @ 3000A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 3600A
Reverse Recovery Time (trr): 22µs
Package / Case: DO-200AD
Supplier Device Package: 1-1G1A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 200mA @ 1800V
Parameters:
Technical/Catalog InformationRA201836XX
VendorPowerex Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Current - Average Rectified (Io)3600A
Reverse Recovery Time (trr)22s