Potentiometers 50 Ohm 10% 4W 6.35mm
RA30NASD500A: Potentiometers 50 Ohm 10% 4W 6.35mm
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Potentiometer | Mounting Style : | Panel |
| Taper : | Linear | Resistance : | 50 Ohms |
| Element Type : | Wirewound | Shaft Type : | Slotted |
| Termination Style : | Solder Lug | Power Rating : | 4 Watts |
| Tolerance : | 10 % |
| Technical/Catalog Information | RA30NASD500A |
| Vendor | Honeywell Sensing and Control/Clarostat |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors |
| Resistance In Ohms | 50.0 |
| Power (Watts) | 4W |
| Number of Turns | Single |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Round - 1.690" Dia x 0.781" H (42.93mm x 19.84mm) |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Diameter | 6.35mm |
| Actuator Length | 22.23mm |
| Actuator Type | Slotted Shaft |
| Temperature Coefficient | - |
| Resistive Material | Wirewound |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RA30NASD500A RA30NASD500A |