Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
RA901-VB-B-1-V: Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.41 - .55 / Piece
Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
US $.58 - .79 / Piece
Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
| Technical/Catalog Information | RA901-VB-B-1-V |
| Vendor | Carling Technologies |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 28.58mm x 13.97mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RA901 VB B 1 V RA901VBB1V 432 1116 ND 4321116ND 432-1116 |