SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $.41 - .55 / Piece
Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
US $.58 - .79 / Piece
Rocker Switches & Paddle Switches SPST OFF-ON .250 Tab
| Series: | R | Manufacturer: | Carling Technologies | ||
| Data Rate : | 3000 Mbps | Circuit: | SPST | ||
| Switch Function: | On-Off | Current Rating: | 16A (AC) | ||
| Voltage Rating - AC: | 125V | Voltage Rating - DC: | - | ||
| Actuator Style: | Concave (Curved) | Color - Actuator/Cap: | Black, White | ||
| Actuator Marking: | O - | Illumination Type, Color: | - | ||
| Illumination Voltage (Nominal): | - | Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In | ||
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | Ingress Protection: | - | ||
| Features: | Two-Tone Rocker | Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 28.58mm x 13.97mm |
| Technical/Catalog Information | RA901-VB-B-9-W |
| Vendor | Carling Technologies |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 28.58mm x 13.97mm |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | RA901 VB B 9 W RA901VBB9W 432 1119 ND 4321119ND 432-1119 |