Rocker Switches & Paddle Switches 20A 11mm x 30mm On-Off-On
RB145E1100: Rocker Switches & Paddle Switches 20A 11mm x 30mm On-Off-On
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Current Rating : | 16 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | RB145E1100 |
| Vendor | E-Switch |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Off-On |
| Contact Rating @ Voltage | 16A @ 125VAC |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Termination Style | Quick Connect - .250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions | 11.00mm x 30.00mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RB145E1100 RB145E1100 EG4748 ND EG4748ND EG4748 |