RB160A60T-32
Schottky (Diodes & Rectifiers) DIODE SCHOTTKY 60V 1A 2PIN
product image
RB160A60T-32 Picture
SeekIC No. : 00187882 Detail
RB160A60T-32: Schottky (Diodes & Rectifiers) DIODE SCHOTTKY 60V 1A 2PIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RB160A60T-32
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 1 A Max Surge Current : 60 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.55 V
Maximum Reverse Leakage Current : 50 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : MSR
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Packaging : Reel
Forward Voltage Drop : 0.55 V
Maximum Reverse Leakage Current : 50 uA
Forward Continuous Current : 1 A
Peak Reverse Voltage : 60 V
Operating Temperature Range : + 150 C
Max Surge Current : 60 A