DIODE SCHOTTKY 1A 25V SOT23-3
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Frequency : | 24 GHz | ||
| Manufacturer: | Micro Commercial Co | Diode Type: | Schottky | ||
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 20V | Current - Average Rectified (Io): | 1A | ||
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | - | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 450mV @ 1A | ||
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) | Reverse Recovery Time (trr): | - | ||
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 20V | Capacitance @ Vr, F: | - | ||
| Diode Configuration: | - | Mounting Type: | Surface Mount | ||
| Package / Case: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | Supplier Device Package: | SOT-23 |
| Technical/Catalog Information | RB491D-TP |
| Vendor | Micro Commercial Co |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 1A |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200A @ 20V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RB491D TP RB491DTP |