Schottky (Diodes & Rectifiers) 30V 1A
RB521G-30-TP: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30V 1A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Features: 1) Ultra Small power mold type. (VMN2)2) Low IR3) High reliability.ApplicationLow curren...
US $.09 - .23 / Piece
Schottky (Diodes & Rectifiers) SCHOTTKY BARRIER SURF. MOUNT
| Product : | Schottky Diodes | Peak Reverse Voltage : | 30 V | ||
| Max Surge Current : | 1 A | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOD-723 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | RB521G-30-TP |
| Vendor | Micro Commercial Co |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 350mV @ 10mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10A @ 10V |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-723 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RB521G 30 TP RB521G30TP RB521G 30 TPMSTR ND RB521G30TPMSTRND RB521G-30-TPMSTR |