RB521ZS-30T2R
Schottky (Diodes & Rectifiers) 30V 100mA; Sm Signal Schottky Barrier
product image
RB521ZS-30T2R Picture
SeekIC No. : 00187696 Detail
RB521ZS-30T2R: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30V 100mA; Sm Signal Schottky Barrier
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RB521ZS-30T2R
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 30 V
Forward Continuous Current : 0.1 A Max Surge Current : 0.5 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.37 V at 0.01 A
Maximum Reverse Leakage Current : 7 uA at 10 V Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : GMD
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Peak Reverse Voltage : 30 V
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : + 150 C
Forward Continuous Current : 0.1 A
Max Surge Current : 0.5 A
Package / Case : GMD
Forward Voltage Drop : 0.37 V at 0.01 A
Maximum Reverse Leakage Current : 7 uA at 10 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationRB521ZS-30T2R
VendorRohm Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If370mV @ 10mA
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr7A @ 10V
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed