Schottky (Diodes & Rectifiers) 30V 2A
RB551V-30-TP: Schottky (Diodes & Rectifiers) 30V 2A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Schottky Diodes | Peak Reverse Voltage : | 30 V | ||
| Max Surge Current : | 2 A | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOD-323 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | RB551V-30-TP |
| Vendor | Micro Commercial Co (VA) |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 500mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100A @ 20V |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-323 |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RB551V 30 TP RB551V30TP RB551V 30 TPMSDKR ND RB551V30TPMSDKRND RB551V-30-TPMSDKR |