Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 200mW Single
RB751V40T1G: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 200mW Single
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
SpecificationsDescriptionThe RB751CS-40 is designed as one kind of schottky barrier diode device t...
US $.02 - .03 / Piece
Schottky (Diodes & Rectifiers) Diode Schottky 40V 0.12A 2-Pin
| Product : | Schottky Diodes | Peak Reverse Voltage : | 40 V |
| Forward Continuous Current : | 0.03 A | Max Surge Current : | 0.5 A |
| Configuration : | Single | Forward Voltage Drop : | 0.37 V at 0.001 A |
| Maximum Reverse Leakage Current : | 0.5 uA | Operating Temperature Range : | - 55 C to + 150 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | SOD-323 |
| Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | RB751V40T1G |
| Vendor | ON Semiconductor (VA) |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 370mV @ 1mA |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 30V |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-323 |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Capacitance @ Vr, F | 2.5pF @ 1V, 1MHz |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | RB751V40T1G RB751V40T1G RB751V40T1GOSDKR ND RB751V40T1GOSDKRND RB751V40T1GOSDKR |